Մեր ժողովուրդները շատ նմանություններ ունեն: Ծանոթ եմ Ձեր երկրի պատմությանը, ինչպես հաղթանակներին, այնպես էլ դժվարություններին, որոնք հաղթահարել եք: Ձեր փորձն օրինակելի է մեր երկրի եւ տարածաշրջանի համար. ասել է Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանը Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոգդան Կլիխի հետ նոյեմբերի 9-ին կայացած հանդիպման ընթացքում: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ բարեկամական խմբի անդամներ Ծովինար Վարդանյանը, Սարգիս Խանդանյանը, Հասմիկ Հակոբյանը:
Բոգդան Կլիխը միջխորհրդարանական հարաբերություններում երկու երկրների միջեւ համագործակցությունն ընդլայնելու հարցում գործուն աջակցության պատրաստակամություն է հայտնել:
Ըստ Արուսյակ Ջուլհակյանի՝ հայ-լեհական համագործակցության օրակարգում կարեւոր տեղ է զբաղեցնում Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը: Որպես Արեւելյան գործընկերության համահեղինակ՝ Լեհաստանն ակտիվ դերակատարում ունի Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Բարեկամական խմբի ղեկավարն ընդգծել է երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում Լեհաստանը բավականին հաջողված փորձ ունի, այս առումով եւս, Արուսյակ Ջուլհակյանի կարծիքով, Լեհաստանն օրինակելի երկիր է Հայաստանի համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տնտեսական համագործակցությանը: Ընդգծվել է մշակութային փոխգործակցության կարեւորությունը: Մասնավորապես, առաջարկվել է Լեհաստանի Սենատում ներկայացնել Հայաստանի մշակույթը: Քննարկվել են կրթական հնարավոր փոխանակման ծրագրերին, լեհերենի ուսուցման հնարավորության ստեղծմանը վերաբերող հարցեր:

“У наших народов много общего. Я знакома с историей вашей страны, как с победами, так и с преодоленными вами трудностями. Ваш опыт является образцовым для нашей страны и региона”, - отметила руководитель группы дружбы Армения - Польша А.Джулакян в ходе состоявшейся 9 ноября встречи с председателем Комиссии по внешним отношениям и вопросам ЕС Сената Республики Польша Богданом Клихом. Во встрече также приняли участие Ц.Варданян, С.Ханданян, А.Акопян.
Богдан Клих выразил готовность активно содействовать расширению сотрудничества двух стран в межпарламентских отношениях.
По Джулакян, в повестке дня армяно-польского взаимодействия сотрудничество Армения - ЕС занимает важное место. Как соучредитель Восточного партнерства Польша играет активную роль в укреплении отношений Армения - ЕС. Руководитель группы дружбы подчеркнула необходимость организации двусторонних взаимных визитов на высшем уровне.
У Польши достаточно успешный опыт в сфере демократических реформ и в этом плане также, по словам Джулакян, Польша является образцовой страной для Армении.
На встрече обсуждалось экономическое сотрудничество. Подчеркнута важность культурного взаимодействия. В частности, предложено представить культуру Армении в Сенате Польши. Обсуждены вопросы, связанные с возможными программами образовательного обмена, созданием условий для изучения польского языка.